SKU: DD665-5M-9
DD665-5M-9 Major Brand Double-Sided Timing Belt 9mm Wide 5mm Pitch 133 Teeth
Description
Double-Sided HTD Timing Belts 5mm Pitch Belt: Double-sided belts have teeth equally constructed on each side of the belt, which enables them to mesh with toothed pulleys on both the inside and outside. The construction of the belts is the same as standard Metric belts, except that the nylon facing is also on the backing teeth, enabling full torque transmission from each side of the belt.
Benefits: Reverse motion between internal and external pulleys
Require only one belt to drive a series of pulleys
Simplified design layouts and weight reduction.
Technical
| Pitch length | = | 665mm |
| Belt width | = | 9mm |
| Number of teeth | = | 133 |
| Tooth pitch t | = | 5mm |
| Belt thickness h< | = | sub> |
| s< | = | /sub> |
| = | 5.4mm | |
| Tooth height h< | = | sub> |
| t< | = | /sub> |
| = | 2.1mm |