SKU: 25AT5/340
25AT5/340 ContiTech Standard Synchroflex Timing Belt 25mm Width 5mm Pitch 68 Teeth
Description
Benefits: High power AT profile, low elastic elongation and high flank load capacity.
Technical
| No of Teeth | = | 68 |
| Belt Width | = | 25mm |
| Belt Pitch | = | 5mm (AT5) |
| Belt Length | = | 340mm |
| Belt Thickness (hs) | = | 1.5mm |
| Tooth Height (ht) | = | 1.2mm |
| Tooth Pitch (t) | = | 5mm |