SKU: 10AT5/480
10AT5/480 ContiTech Standard Synchroflex Timing Belt 10mm Width 5mm Pitch 96 Teeth
Description
Benefits: High power AT profile, low elastic elongation and high flank load capacity.
Technical
| No of Teeth | = | 96 |
| Belt Width | = | 10mm |
| Belt Pitch | = | 5mm (AT5) |
| Belt Length | = | 480mm |
| Belt Thickness (hs) | = | 1.5mm |
| Tooth Height (ht) | = | 1.2mm |
| Tooth Pitch (t) | = | 5mm |